Morče-zajímavosti

1. července 2007 v 9:08 | Kykča |  Zvířata
Tak sem se rozhodla že sem dám něco o morčatech:
PŘI PRŮJMU JE DOBRÉ...
Jedna paní doktorka, která se specializuje na morčátka mi poradila, že v případě průjmu je dobré, když alespoň 2x denně nemocnému morčeti dáte tak 2 bobečky od jiného zdravého morčete. Tyto bobečky se mají rozdrtit na kašičku (nutno přidat malilinko vody) a tento lék podávat lžičkou nebo injekční stříkačkou. U mého morčátka to zázračně zabralo a přestože měla velmi silný průjem, druhý den už byla veselá a začala i jíst. Bobečky zdravého morčete se mají podávat dokud není morčátko zcela vyléčené. Kromě toho má jíst (což se na stránkách uvádí) pouze vodu, tvrdý chléb a seno.


PÁNSKÁ DOMÁCNOST
Bohužel se stále ještě udržuje domněnka, že samečci morčat spolu neustále bojují a páchnou. Pokud jsou však drženi odpovídajícím způsobem, snášejí se i morčecí samečkové velmi dobře. Ve volné přírodě žijí morčata ve společných skupinkách, které tvoří jeden sameček, několik samiček a mláďata. Samečci spolu bojují jen v době říje. Pokud však není přítomna samička, k žádným sporům nedochází. V takovém případě nestojí nic v cestě mužskému přátelství. Dva mladí samečci se spolu snesou s výjimkou občasných hravých potyček vždycky dobře, a je jedno, jestli jsou z jednoho nebo dvou různých vrhů. Důležité je jen to, aby spolu žili ještě před dosažením pohlavní zralosti, tedy asi od šesti týdnů. Starší samečci už vykazují výhradné teritoriální chování a bojují jeden s druhým, přičemž vyvíjí i typický značkovací zápach. To platí především o těch samečcích, kteří už někdy kryli, dokonce i byli později vykastrováni. Pokud uzavřou přátelství mladá zvířata nesmí ani jeden z nich přijímat dámské návštěvy nebo být od druhého delší dobu vzdálen. V takovém případě by určitě k rvačce došlo. Mladého nedospělého samečka lze také připojit k staršímu. Hierarchie se záhy vyjasní, protože šéfem je vždy starší zvíře. Pokud se mladí samečci navzdory očekávání přece poperou, může starší a zkušenější samec převzít vedení a postarat se o pořádek. Když uvážíme, že dva samečci určitě nebudou mít mláďata a dvě starší samičky spolu nebojují méně než dva samečkové, není důvod, proč nezařídit "pánskou domácnost".


MORČATA UMĚJÍ ŠPLHAT
Jestliže máte knihu, v níž stojí, že morčata neumějí šplhat a proto není nutné dělat žádné zvláštní opatření či není potřeba mimořádná opatrnost, tak to není pravda. Morčata dokáží zdolávat zdánlivě nepřekonatelné překážky. A jestliže má nějaké čilejší morče v povaze velkou neposednost, je opravdu třeba dávat na něj bedlivý pozor, ale také mu podle potřeby a pod přísným dohledem dopřát dostatek pohybu mimo jeho klec či terárium.

JAK SI DOMA PŘIPRAVIT NÁHRADNÍ MLÉKO PRO MORČE ?
Komponenty:
  • netučný tvaroh 38 g
  • žloutek 4 kusy
  • smetana (30% tuku) 7 g
  • plnotučné mléko 48 g
  • stolní olej 1 g
  • minerály 2 g
Množství krmiva na den 5 - 20 g a počet dávek za den je 2 - 3.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Coffi Coffi | Web | 1. července 2007 v 9:27 | Reagovat

..::zajímavý, něco z toho jsem ani nevěděla::..

2 m-morce m-morce | 29. ledna 2008 v 12:02 | Reagovat

měla bys uvádět zdroj !!!! (www.m-morce.unas.cz), ale jinak je to OK

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama