Horákovi-hlavní postavy

8. července 2007 v 9:58 | Kykča |  Seriály
Klikněte pro větší obrázek
On: Jan ( Igor Bareš)
Věk: 41
Základní vlastnosti:
Šlechetný, mírný. Jeho přístup k životu je tradiční. Optimistický a lehce čitelný jako otevřená kniha. Je sentimentální. Roztržitý, s velkou dávkou fantazie, kreativní.
Věta, která ho charakterizuje:
"No, to bude v pořádku, dáme si večeři a až se uklidníme, promluvíme si o tom. Chceš, abych uvařil?"
Obecná charakteristika:
Muž velké životní síly a přirozené vřelosti, spontánní a praktický. Pro svou upřímnost a šlechetnost je ve čtvrti velmi oblíben. Je milující otec, který své syny vychovává přísně, má velkou emocionální inteligenci, založenou na instinktech. Je dobrý otec, ačkoliv je trochu autoritářský. Vzhledem k životním okolnostem nemohl studovat a v intelektuálních a kulturních záležitostech má proto v porovnání s Lucií určitý komplex. Jeho velkou životní touhou je se v tomto směru zdokonalit. Má sklony k nepořádku a chaosu, což se čelně sráží s Luciinou obsesí pořádkumilovnosti. Díky své přirozené inteligenci dokáže předvídat, co se stane, s výjimkou Lucie, která ho vždycky dokáže svými reakcemi překvapit. Jeho přístup k životu je tradiční, ale ne tak jako u jeho bratra a učitele Stanislava.
Má rád:
Klidný život. Je nadšený kutil a vždycky se snaží opravit ledničku nebo udělat cokoliv v domě sám, dříve než zavolá opraváře. Miluje fotbal. Je expert na klobásky. Během snídaně věnuje pět minut čtení časopisu o fotbale. Má rád televizi a reklamu, rád vymýšlí slogany.
Nemá rád:
Centra měst, dopravní zácpy, stres... nedostatek solidarity, životní komplikace. Představu, že by jeho syn Tomáš úplně přestal studovat, jako to před lety udělal on. Když se mu tchýně plete do života. Když je jeho žena smutná.
Zázemí:
Kromě Lucie - kvůli níž trpěl po jejich rozchodu dva roky depresemi - přinejmenším, jak to nazývá jeho bratr Stanislav - byla jeho velkou láskou Marta, matka jeho synů, se kterou žil šťastně až do doby, než onemocněla a zemřela. Její smrt přiměla Jana věnovat se více synům, zvláště malému Kubovi, kterému byly jen dva roky. Když zemřeli Janovi rodiče, opustil školu a spolu s bratrem se začal starat o rodinný podnik. Byl velmi špatným studentem. Dnes svého rozhodnutí lituje.
Hlavní cíle:
Být šťastný s Lucií a udržet rodinu pohromadě. Studovat a dokázat si, čeho všeho je schopný, protože život nekončí ve 40.
Překážky:
Jeho věk, rozdíly mezi ním a Lucií, strach znovu se pustit do studií, jeho vlastní komplexy, Luciina permanentní nejistota, kterou si čas od času chybně vykládá a obviňuje se z ní.
Klikněte pro větší obrázek
Ona: Lucie ( Lucie Benešová)
Věk: 38
Základní vlastnosti:
Neurotická, s určitým pocitem viny. Systematická, zdatná, metodická. Pochybující a nejistá. Touží po vášni. Nadějeplná, optimistická a pozitivní. Její přístup k životu je liberální.
Věta, která ji charakterizuje:
"Nevím, jestli jsem udělala správnou věc... Ano, ano, udělala... No, já nevím."
Obecná charakteristika:
Je to zamilovaná žena, která se s nadějí dívá do budoucnosti. Liberální hrdinka, která má sklon všechno, co se občas trochu zkomplikuje, vysvětlovat a analyzovat. Je příliš teoretická a racionalistická. Často jedná z pocitu viny, trestá sama sebe tím, že si myslí, že nebyla dobrou matkou a že rozpad manželství byl její vina. Má pocit, že musí napravit spoustu chyb. Její předchozí manželství s mužem, kterého příliš obdivovala a jenž ji částečně zničil, z ní udělalo ženu, která je snadno ovladatelná a v určitých ohledech nejistá. Je pořádná, puntičkářská, občas až pedantská. Když je na dně, vystupuje její nejistota do popředí: strach, že nebude na patřičné úrovni jako matka, učitelka, přítelkyně... Své dcery vychovávala s velkou tolerancí, nechtěla opakovat příliš autoritářský výchovný model, který na ní uplatňoval její otec.
Má ráda:
Návštěvu kina s dcerami, po nakupování a před "lehkou" večeří. Má spoustu bot. Až příliš. Ráda utrácí ze své kreditní karty.
Nemá ráda:
Nepořádek, pocit viny, že utrácí ze své kreditní karty, nedostatek solidarity, rutinu, svého bývalého manžela a všechno, co představuje.
Zázemí postavy:
Po skončení studia filologie v Brně se velmi mladá (21) provdala za svého o patnáct let staršího profesora. Po napsání diplomové práce a absolutoriu začala učit na univerzitě, vždy pod záštitou svého manžela. Měla s ním dvě dcery. Po narození druhého dítěte ji manžel přesvědčil, aby se vzdala práce. Po sedmi letech šedivého manželství se rozvedli. Nicméně na svém manželovi byla stále emocionálně závislá. Jejich vztah byl nerovný, typický vztah profesora a studentky, který postrádal vášeň. Dokonce i jejich rozvod byl sterilní a děsivě civilizovaný. Lucie má pocit, že promarnila svůj život.
Znovuobjevení Jana, její pubertální lásky, pro ni představuje explozi emocí a přináší jí možnost být znovu šťastná a pro sebe a své dcery vybudovat nový život. Oba se potkávají v ideální chvíli, kdy se to prostě muselo stát.
Cíle:
Chce, aby její manželství fungovalo, chce cítit vášeň, jakou nikdy nepoznala. Chce pro své dcery vytvořit opravdovou rodinu. Chce se se vším vyrovnat a stát se matkou tří nových synů. Po letech bez zaměstnání chce překonat nejistoty v nové práci. Stručně řečeno, chce převzít kontrolu nad svým životem po boku muže, kterého miluje, začít znovu a napravit chyby z minulosti.
Překážky:
Poté, co si zvykla na pohodlný životní styl, se se svými komplexy a sklonem ke stresům musí přizpůsobit životu ve staré čtvrti, nové práci, velké rodině. Ačkoliv si věří, čas od času je některými situacemi zaskočená.
Klikněte pro větší obrázek
Eva - Luciina starší dcera ( Hana Vágnerová)
Věk: 16-17
Základní vlastnosti:
Rebelka, senzitivní, přecitlivělá
Věta, která ji charakterizuje:
"Nikdo mi nerozumí."
Obecná charakteristika:
Uprostřed puberty musela opustit prostředí, na které byla zvyklá, a začít nový život kvůli rozhodnutí své matky, což nelibě snáší. Obdivuje svého otce a velmi jí chybí, ale před matkou to skrývá, aby jí neublížila. Svěřuje se s tím pouze své babičce Zdeně. Má pocit, že je středem světa a všechno konvenční odmítá. Ve vztazích a ve všem, co má ráda, je velmi vášnivá a vznětlivá. Připadá si zvláštní a jiná než ostatní. Občas bere věci příliš vážně, podobně jako její matka, což je častým důvodem jejich hádek. Po své matce zdědila rebelství a touhu po nezávislosti.
Má ráda:
Hudbu, zvláště takovou, která je příliš emotivní (nehledě na to, jestli jde o operu nebo komerční hit), milostnou poezii a filozofie, především nihilismus a existencialismus. Stručně řečeno, má ráda vše, co je profánní, extrémní a exaltované.
Nemá ráda:
Televizi a české filmy. Všechno, co rozumíme pod pojmem "zmanipulované masy". Zkouší si zvyknout na nový život, ale je to pro ni těžké, protože se musela spousty věcí vzdát. Navíc je v pubertě.
Zázemí:
Má velké tajemství: svou velikou, tajnou lásku k mladému písničkáři, kterého velmi bolestně opustila v Brně. Její vztah k němu je velmi intenzivní a Eva jej vyjadřuje svými nespočetnými básněmi, které jsou terčem vtipů její mladší sestry.
Cíle:
1) Být nezávislá a vrátit se zpátky do Brna, jediného místa, kde může být šťastná. 2) Najít někoho, kdo jí bude rozumět.
Překážky:
1) Její matka jí nedovolí být nezávislá, navíc o návratu do Brna vůbec neuvažuje. 2) Dokonce ani ona sama si nerozumí.
Klikněte pro větší obrázek
Tereza - Luciina mladší dcera ( Mariana Prachařová)
Věk: 11
Základní vlastnosti:
Extrovertní a velmi bystrá. Upřímná a otevřená až na hranici únosnosti. Sobecká.
Věta, která ji charakterizuje:
"Všichni kluci ve třídě mi připadají tak dětinští..."
Obecná charakteristika:
Chce být umělkyní jako Chenoa z "OT". Je spontánní, nepřemýšlí o důsledcích toho, co říká. Je to malá princeznička, Barbie, ačkoliv má ráda fotbal. Je materialistická, velmi zábavná, se sklony k nekontrolovatelnému bláznění. Velmi úzkostlivá. Je dobrá kamarádka. Po své matce zdědila výřečnost a schopnost racionalizovat jakýkoliv konflikt. Často je "hlasem" své introvertní starší sestry.
Má ráda:
Všechno, co dělá se svými kamarádkami - zpívání, tancování, nakupování. Komedie, televizní programy ze společnosti. Převlékání. A především - ráda dává najevo svůj názor. Čtení časopisů, aby věděla, co je in.
Nemá ráda:
Všechno, co má ráda její sestra. Cokoliv levného, nudného, hloupého... šmejdy.
Zázemí:
Byla předsedkyní třídy a vždycky měla všechno jako první (např. mobil). Potrpí si na něžnosti. Až do teď byla mámina rozmazlená holčička, s matkou skvěle vychází a o všem spolu mluví. Tohle postavení ale hned ztrácí, protože Lucie musí rozdělit svou pozornost mezi více lidí. Tereza žárlí zejména na pozornost, kterou Lucie věnuje malému Kubovi.
Cíle:
Vytvořit si svět, který by jí vyhovoval a stát se předsedkyní třídy. Vystudovat vysokou školu a cestovat po světě.
Překážky:
Je jí 11 a myslí si, že ještě neřekla všechno.
Tomáš - Janův nejstarší syn ( Jakub Chromeček)
Věk: 16-17
Postava odkazuje k Davidu Bisbalovi ve filmu "Operación Triunfo"
Základní vlastnosti:
Sentimentální a v kontaktu s dívkami stydlivý jako jeho otec. Intelektuálně poněkud líný, blázen do fotbalu. Trochu darebák.
Věta, která ho charakterizuje:
"Život je, jaký je, tak proč se tím trápit."
Charakteristika:
Je to hodný kluk s jednoduchým přístupem k životu. Nikdy nespěchá. Nemá žádné dlouhodobé cíle. Dokud nepřijede Lucie a nepřevrátí jeho život naruby, nemá ambice být něčím nebo někým jiným, než byl dosud. Jeho způsob přijímání věcí "tak, jak jsou" a tendence zjednodušovat problémy řadu poněkud komplikovanějších lidí z jeho okolí rozčiluje. Jeho životní filozofie je "nechat se unášet proudem." Neužívat si a nebýt šťastný je podle něj zločin. Jeho představa štěstí je najít si práci, která by mu bez velkého úsilí zajistila slušnou životní úroveň, což je často předmětem jeho sporů s otcem. Nerozumí komplikovanému ženskému světu, plnému důmyslností a náznaků, které jdou mimo jeho chápání. Věci vidí černobíle: "Pokud se ti holka líbí, líbí se ti. Pokud se ti nelíbí, tak ne."
Má rád:
Dobré jídlo, dobré, jednoduché věci. Je velmi společenský - "Mí přátelé, můj svět." A především má rád Evu, do níž se zamiloval na první pohled.
Nemá rád:
Komplikace a námahu
Zázemí:
Nikdy neměl ve škole dobré známky. Přestal studovat, protože ho "to nikam neposouvalo", a dal přednost práci, třebaže se svým otcem. Raději moc nepřemýšlí, protože pak je z toho zmatený. Nemá žádné velké ambice.
Cíle:
Žít a nechat žít. Získat Evu. Být dobrý fotbalista a živit se tím.
Překážky:
Neschopnost porozumět složitosti ženského světa, což mu dělá ze života peklo. Určitý strach z povinností. Jeho otec ho bude přesvědčovat, aby se vrátil zpátky do školy a naučil se vážit si námahy a práce.
Klikněte pro větší obrázek
Ondra - Janův prostřední syn ( Jan Komínek)
Věk: mezi 10 a 12
Postava odkazuje k Bartu Simpsonovi
Základní vlastnosti:
Nezvladatelný, velmi zábavný
Věta, která ho charakterizuje:
"Tenhle film smrdí... nepůjdeme otravovat nového souseda?"
Charakteristika:
K holkám se chová hrubě. Je arogantní, povýšený, rád se předvádí, ale hluboko uvnitř je citlivý. Je zranitelný a potřebuje lásku. V kontaktu s opačným pohlavím rád dává najevo své opovržení a je nenapravitelný provokatér. Opravdový vůdce party. Jeho chování je jen krunýřem před vnitřní zranitelností. Zkrátka - celý Bart Simpson.
Má rád:
Provokování okolí, vtipy, říhání a to, když kvůli tomu ženské křičí.
Nemá rád:
Dávat najevo své city, romantické filmy a školu.
Zázemí:
Dosud byl v domě pánem a příchod nové rodiny jeho postavení ohrozil. Neví, jak to dělá, ale svými vtípky dokáže otce pobavit natolik, že mu tím zabrání nadávat na vylomeniny, které provádí.
Cíle:
Vyvolávat spory. Bavit se, užívat si života. Carpe diem 100%.
Překážky:
Jeho otec, ten "velký nepřítel", který ho nutí chovat se slušně. Jeho sestry, ten "boží trest". Škola, to "vězení".
Klikněte pro větší obrázek
Kuba - Janův nejmladší syn ( Marek Zeman)
Věk: 6-7
Postava odkazuje k Monolitu Gafotasovi pro jeho naivitu a průhlednost. Piglet (Prasátko Winnie), protože je nejmladší a potřebuje nejvíce lásky. "Nuovo Cinema Paradiso" pro vztah malého chlapce, milujícího a nevinného, ke svému tvůrci - inspirace pro vztah mezi Stanislavem a Kubou.
Základní vlastnosti:
Pozorovatel, velmi citlivý, stydlivý a milující.
Věta, která ho charakterizuje:
"Všímejte si mně někdo, prosím."
Charakteristika:
Milující, smířlivý, potřebuje ochranu, velmi hodný... Je opakem rebela. Je dětskou obětí. Shazuje se tím, že plácá bez rozmýšlení.
Má rád:
Dobrodružné knihy, zvířata, pohádky, které mu vypráví táta a strýc. Pusy, objímání, pochvalu a jakékoliv projevy citu a lásky.
Nemá rád:
Horory, tmu. Když zůstane sám. Rodinné hádky. Když si ho nikdo nevšímá.
Zázemí:
Kuba nejhůře snáší nepřítomnost matky, takže přirozeně nejvíce ze všech bratrů potřebuje novou. Je milující a potřebuje něžnost, je oddaný komukoliv, kdo je ochotný věnovat se mu. Z nových rodinných poměrů je lehce dezorientovaný. Záleží mu na vztazích mezi ostatními členy rodiny. Kryje své bratry a často je obviňován ze spousty věcí, které neudělal. Je šlechetný a dobrosrdečný, protože stoicky přijímá trest, který by měli dostat oni.
Cíle:
Aby si ho ostatní konečně všimli.
Překážky:
Pro nikoho není zajímavý a tak jej ignorují.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama